Aischylos (1)

20. června 2007 v 15:26 |  Kdo byl kdo
A I S C H Y L O S
(1)
Narozen: 525 př. n. l.
Zemřel: 456 př. n. l.
Řecké drama se vyvinulo z bohoslužebných zpěvů, jimiž byl oslavován bůh vinné révy a plodové síly Dionýsos. Základy dramatu byly vytvořeny kolem r. 534 př. n. l., kdy pravděpodobně básník Thespis rozhojnil sbor zpěváků o jednoho herce, který jednotlivé zpěvy chóru spojoval různými replikami nebo vyprávěním. Zrodil se tak základ budoucího dramatického dialogu, který se stal uhelným kamenem vlastního dramatu a divadla vůbec.
Aischylova zásluha spořívá v tom, že uvedl na scénu druhého herce, tzv. deuteragonistu, a tím otevřel cestu k výstavbě vlastního dramatického konfliktu. O jeho životě toho víme pramálo. Bojoval proti Peršanům u Marathonu a snad i u Salaminy, ve dvaceti pěti letech se poprvé účastnil se svými tragédiemi dionýských slavností, několikrát pobýval u dvora syrakuského krále Hierona na Sicílii, kde také zemřel.
Aischylos napsal asi 90 her, z nichž známe názvy u 82 tragédií. Kompletně se dochovalo pouze sedm z nich. Aischylos čerpal látku je svým hrám z mytologie a ze svých válečných zážitků. Jeho hry měly v athénských občanech probouzet vlastenectví, úctu k zákonům a mravním zásadám. Nejstarším Aischylovým dochovaným dramatem jsou zřejmě Prosebnice, první díl trilogie o 50 dcerách krále Danaa, které utekly z Egypta, aby se nemusely provdat za 50 synů krále Aigypta. Po sňatku totiž až na jednu své muže usmrtily. Tragédie Peršané oslavuje řecké vítězství u Salaminy. Sedm proti Thébám lící hrdinný, třebaže neúspěšný boj Oidipova syna Polyneika s Thébami. Z trilogie o Prometheovi se zachovala jen první část . Upoutaný Prometheus , v níž tento bůh trpí přikovaný ke skále na Kavkaze za to, že lidem přinesl oheň a vytrvale odporoval Diovi. Byla to právě tato tragédie, díky níž se postava Promethea stala tak populární, ztělesňovala odpor proti starým pořádkům, tyranii a násilí a fascinovala mnohé umělce a básníky, jako byli Byron či Goethe.
Roku 458 př. n. l. byla poprvé uvedena na scéně trilogie Oresteia, Aischylovo bezesporu nejlepší dílo. Obsahuje tři části? Agamemmon, Choéforoi (Oběť mrtvých) a Eumenides (Usmířené bohyně). Poučen SOFOKLEM Aischylos uvedl do děje i třetího herce poprvé ne jevišti vytvořil propracovanou tragickou ženskou postavu Klytaimestru. Ta nechá úkladně zavraždit svého manžela Agamemnona, ale sama je pak zabita vlastním synem Orestem, který se toužil pomstít otcovým vrahům. Orestes stane před nejvyšším soudem bohů, aby bylo rozhodnuto, ke kterému z rodičů se zachoval nespravedlivě. Díky rovnosti hlasů je zbaven viny, a tak je vykoupen celý rod Tantala, Orestova praotce, nad nímž spočívala temná kletba. Hraje značně komplikovaná, obsahuje vybroušené dialogy a řeší nelehký mravní problém, který zůstává dodnes aktuální. Aby Aischylos zvýšil zájem obecenstva, zavedl jak jeden z prvních pro herce nákladné dekorace.
Sofokles (174)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lea Lea | Web | 22. června 2007 v 21:34 | Reagovat

Máš u mě diplom tak si ho vyzvedni a napiš jak se ti líbí

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama